70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Zakupy przez internet – na co trzeba uważać?

Zakupy przez internet – na co trzeba uważać?

Coraz częściej robimy zakupy przez internet przez co jesteśmy bardziej narażeni na oszustwa. Jak się ich wystrzegać? Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów lub naciągaczy? Warto trzymać się kilku zasad, dzięki którym ryzyko, że zostaniemy naciągnięci będzie dużo mniejsze.

Jakie są najczęstsze powody robienia zakupów przez internet? Otóż to proste. Coraz mniej czasu, szybkie tempo życia, ceny w internecie bywają niższe niż w sklepach i jeszcze towar z dostawą do domu. Wszystko to sprawia, że skłaniamy się, by zamawiać w sieci. Stron, na których można dokonać zakupów jest masa.

Po wielu próbach i błędach wyznaczyłam sobie kilka zasad, których się trzymam podczas takiego rodzaju zakupów. Od tego czasu nie nacięłam się na żadnego oszusta, czy też na towar niezgodny z opisem. Jeżeli dokonuję zakupów od osoby prywatnej to przede wszystkim wybieram odbiór osobisty. I takich też ogłoszeń szukam, gdy potrzebuję coś kupić. Niezależnie od tego, czy rzecz ma być nowa, czy była wystawiona jako używana to warto ją obejrzeć przed zakupem. W przypadku używanych czy nie jest zniszczona lub uszkodzona, a w przypadku nowych – czy nie zawiera wad fabrycznych. Poza tym forma płatności „z ręki do ręki” jest najbezpieczniejsza.

Ponadto w takim przypadku nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z wysyłką. A jak pewnie się większość osób orientuje – ceny wysyłek nie należą do najtańszych. I tu jest kolejna kwestia. Mianowicie ceny wysyłek. Jeśli już ktoś zdecyduje się na zakup jakiejś rzeczy z wysyłką to warto, by dowiedział się wcześniej jaki rodzaj wysyłki oferuje sprzedawca, czy jest to forma rejestrowana (w przypadku zaginięcia jest możliwość reklamacji, a ponadto sprzedawca ma dowód nadania przesyłki). Dobrze jest orientować się w cenach, gdyż większość kupowanych rzeczy da się przez nas oszacować i zorientować, czy osoba sprzedająca nie zawyża rażąco kosztów. Wydaje się to może rzeczą błahą, że doliczy 2 zł, 3 zł lub 5 zł więcej do wysyłki, a wyśle taniej.

Ale większość osób właśnie po to kupuje w internecie, żeby zapłacić mniej za dany towar. Po przeliczeniu ceny towaru i doliczeniu kosztów wysyłki może okazać się, że wartość danej rzeczy przekroczy cenę jaką byśmy zapłacili idąc do sklepu w pobliżu domu, gdzie pierwotnie wydawałoby się, że będzie drogo. Wracając do tematu samej dostawy do domu, to ja osobiście, jeśli kupuję coś z wysyłką to tylko ze sklepów i to sprawdzonych, gdzie mam pewność dostawy towaru i zgodności zamówienia. Ponadto jestem osobą, która orientuje się w cenniku przesyłek, gabarytach i usługach dodatkowych, więc nie daję się nabić w butelkę i wmówić sobie, że czegoś nie da się wysłać taniej, bo jest za duże, za ciężkie lub z jeszcze innego powodu. Jeśli chodzi o zgodność zamówienia. Ileż to było przypadków, że zamawiane było jedno, a otrzymywane drugie, bo się sprzedawca pomylił, bo tamtej rzeczy zabrakło to zostało wysłane podobne. I tak dalej, i tak dalej. Wymówek mnóstwo. Podsumowując, jeśli z wysyłką to tylko sprawdzone, a najlepiej z odbiorem osobistym. A co w przypadku, jeśli już zdecydujemy się na zakup z wysyłką, wpłacimy pieniądze i nie otrzymamy towaru?

Zawsze możemy złożyć reklamację do osoby, u której kupiliśmy. Jeśli wysyłka miała być rejestrowana to sprzedawca powinien mieć dowód nadania. W takim przypadku można złożyć reklamację do dostarczyciela usługi wysyłki – firmy kurierskiej lub Poczty Polskiej. Wszystko w zależności od tego, czym było wysłane. Jeśli sprzedawca nie ma potwierdzenia nadania, a miało być wysłane formą rejestrowaną i nie ma możliwości udowodnić nam, że towar wysłał to możemy złożyć sprawę na policję. Nie ma tak, że nie przyjmą zgłoszenia, bo na przykład mała kwota. Takich osób oszukanych na małą sumę może być wiele i jeśli się okaże, że nie byliśmy jedyni to nagle ta mała kwota staje się całkiem sporą sumką pieniędzy. Oszuści nie mogą czuć się bezkarni, a rezygnując ze złożenia zawiadomienia na policję to poniekąd przyzwalamy na takie działanie. Robiąc zakupy przez internet warto włączyć czujność.

0 0 votes
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments