70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na zły numer konta. Nowe przepisy

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na zły numer konta. Nowe przepisy

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na zły numer konta. Nowe przepisy

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na nieprawidłowy numer konta. Nowe przepisy – Pod koniec lipca zdobyły w działanie przepisy, które ułatwiają odzyskanie pieniędzy przelanych na niewłaściwy numer konta. Zgodnie spośród nimi bank poprosi użytkownika o zwrot omyłkowo przelanej kwoty. Jeśli kontrahent nie wyda pieniędzy dobrowolnie, zmusi go do ostatniego sąd.

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na nieprawidłowy numer konta. Nowe przepisy

Do ostatniej chwile odzyskanie pieniędzy przelanych na niewłaściwe konto było problem. O pomyłkę nie było trudno zwłaszcza wtedy, gdy wpisywaliśmy numer ręcznie. Banki co prawda mają mechanizmy potrafiące zablokować źle wpisany numer, ale jeżeli dany przez nas numer rzeczywiście mieszkał także należał do innej niż chcieliśmy osoby, przelew był tworzony.

Sprawę komplikował fakt, że banki w trakcie realizowania możliwości nie porównują danych adresowych odbiorcy – weryfikują jedynie poprawność numeru konta bankowego. Niestety istnieje także obligatoryjne wpisywanie danych ułatwiających identyfikację. Do ostatniej chwile bank nie mógł jeszcze podać nam informacji klienta przelewu zleconego przez pomyłkę, bo miały one tajemnicę bankową. W prawdzie to zaledwie od pewnej opinii odbiorcy przelewu zależało, czy odzyskamy pieniądze.

Sytuacja uległa zmianie pod koniec lipca 2018 r. Wówczas to weszły w działanie znowelizowane przepisy ustawy o pomocach płatniczych. Jeśli wyślemy pieniądze na omyłkowy numer konta, powinniśmy teraz już poinformować o tym narodowy bank, natomiast obecny w okresie do 3 dni powiadomi odbiorcę przelewu o tym, iż posiada obowiązek zwrotu kapitałów.
Na zwrot klient ma 30 dni. Zwrócone pieniądze trafią na określony rachunek techniczny, a stamtąd na konto właściciela. Tak że się zdarzyć, że nieuczciwy klient nie będzie potrzebował przeznaczyć pieniędzy. Teraz jednak bank będzie mógł podarować jego oddane, co umożliwi nam przedstawić na ulicę sądową. W praktyce oznacza to, że odbiorca zostanie zmuszony wyrokiem do obrotu pieniędzy, natomiast na dodatek obciążony kosztami procesu.

Nie przedstawia to natomiast, iż nie musimy już zachowywać uwadze w trakcie zlecania przelewów. Jeszcze będzie trudno odzyskać pieniądze, jakie staną celowo wykorzystane na dowód przez oszusta lub jeśli zostaniemy się ofiarą phishingu. Przestępcy używają kont prowadzonych na słupa. Pozyskanie danych klienta da się w takiej sprawy na nic, bo nie będzie on świadomy tego, że przez jego rachunek przepłynęły pieniądze. Oraz te w międzyczasie zdążą już wyparować z konta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments