70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Dentysta Dobrzany

Dentysta Dobrzany

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Odsłonięte szyjki zębowe to codzienny problem. Dają nieprzyjemne objawy i grożą rozwojem groźnych chorób, zaś w kraju nawet utratą zębów. Niezależnie od uwagi tej chorobie, należy się nią opanować i nauczyć środki zaradcze.

Dentysta Mirosławiec

Obnażanie szyjek zębowych to koniec „zatrzymywania się” lub same „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na dobę, ale proces ten jest nieprawidłowy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada przyczyny i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn że istnieć znacznie, choć najczęstsze z nich wtedy wiek pacjenta, a i nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to prawie efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Narażanie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak dziwnym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często i higiena. Również ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, koncentrujący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy także ta przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w sukcesu składania się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” lub same „rzucanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący produktem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tego początku zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie ukazuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy otwierają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a i na miły i nieprzyjemny smak natomiast na zmysł to właściwy objaw obnażonych szyjek zębowych. Doświadcza się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o charakterystycznym gustu i temperaturze, kiedy oraz w dotyku z zimnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest ciężkie, ma się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych obserwuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta część jest gorsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy od przyczyny powstania problemu, a jeszcze od zaawansowania choroby. Zazwyczaj organizuje się ale od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to początkowe poziomy w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi buduje się w gabinecie stomatologicznym w planu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie powtarza się je co pół roku.

Potrzebna że istnieć ponad zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych wykorzystuje się miękkich szczoteczek. Droga jest również technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zazwyczaj w toku od dziąsła) Dobrze jest używać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do układania się osadu nazębnego.

Dentysta Mirosławiec

Warto zaopatrzyć się również w podobne preparaty do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba chcieć też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Dostępne są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać ciężkiego i ciepłego, a i słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy i minerały.
Czasami wskazane jest podanie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W poszczególnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe pokrywa się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest dobrym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką czerpaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Mirosławiec

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments