70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Czy warto kupować obligacje premiowe?

Czy warto kupować obligacje premiowe?

Oszczędzanie potrzebne jest każdemu, jednak jeżeli stosuje się bezpieczne formy oszczędzania takie jak obligacje to nie ma w tym nic emocjonującego. Jednak niedługo na polskim rynku mogą pojawić się obligacje premiowe, które będą łączyć w sobie ochronę kapitału oraz szansę na zyskanie o wiele większych pieniędzy. Obligacje premiowe łączą w sobie możliwość bezpiecznego przechowywania swoich pieniędzy oraz możliwość zgarnięcia premii przy pewnych sprzyjających warunkach. Idea ta nie jest nowa i była już znana nawet XVII wieku. Jednak w przypadku naszych czasów jest to coś nowego i dlatego też warto spojrzeć jak to wygląda w innych krajach.

Przykład z Irlandii
W tym kraju roczny fundusz przeznaczony na nagrody wynosi 0,5 % wyemitowanych papierów. Wśród osób, które są właścicielami papierów wartościowych co tydzień odbywa się losowanie, w którym można wygrać nagrody po 10 tysięcy euro lub też premię po 500 euro. Dodatkowo organizowane są także losowania pozwalające na zgarnięcie o wiele większych sum jak i tych minimalnych bonusów. najważniejszą zasadą jest fakt, że każda obligacja bierze udział w losowaniu, przez cały czas gdy znajduje się w posiadaniu właściciela. Niestety szanse na wygranie w loterii są bardzo niskie i w przypadku Irlandii wynoszą tylko 0,04% na najniższą wygraną przy przechowywaniu obligacji przez cały rok. W przypadku większych nagród szansa oczywiście maleje.

Polska
Dokładnie nie wiadomo jak to będzie wyglądać w naszym kraju jednak zapowiadane zmiany mają wejść w życie w II kwartale 2018 roku. Najważniejszym jednak pytaniem będzie czy warto kupować obligacje premiowe? Wbrew pozorom odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy co ministerstwo finansów postanowi wprowadzić w przypadku naszych obligacji premiowych. Jednak dla miłośników szansy na wygraną, którzy nie chcą ryzykować swoich pieniędzy może być to całkiem ciekawa alternatywa dla klasycznych obligacji. Zwykle standardowe obligacje są bardzo nisko oprocentowana, że realnie założona szansa na wygranie w przypadku obligacji premiowych może przewyższyć zysk z klasycznego rozwiązania.

0 0 votes
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments